Manufacturer of a wide range of products which include 3 watt led deep light raw material dob, concealed light raw material, syska type led bulb housing, 57mm led bulb aluminium housing eco, 40w led dome bulb raw materials and 15w led mcpcb.
₹ 24.10 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 5W |
| Material | Polycarbonate |
| Voltage | 220 V |
| Brand | A P Source |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50-60 Hz |
Minimum order quantity: 1000 Piece
deep light is used as ceiling light in house shop and office . it is used to decore the light for indoor purpose . it comes in different color light as par led (color) used .
₹ 39.35 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium Alloy |
| Type | Driver Based |
| Bulb Power | 9 W |
| Lighting Source | LED |
| Color Temperature | 5100 - 6500 K |
| Raw Material Type | Housing and electronic part |
| Power | 7 watt |
| Voltage | input 220 volt ac 50 hz |
| Suitable For | home decor |
| Lighting Type | Led |
| Base Type | hi pf |
| Brand | any |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
Concealed light metal type is use3d in home office and indoor purpose to decore the home . it comes with hi pf driver and hi lumen quality led .
Hi pf driver and hi quality led make this produc last long very low rejection and hi intensity light.
This concealed housing is aluminium type so this large heat give long lasting file this light.
₹ 12.50 / Piece Get Latest Price
| Size | 65mm |
| Wattage | 12 W |
| Housing Material | Aluminium |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 8.25 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| Size | 57mm |
| Shape | Round |
| Usage Application | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 237.9 / Piece Get Latest Price
| Bulb Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Base Type | B22 |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
Minimum order quantity: 200 Piece
40w led dome bulb raw materials We are counted among the illustrious firms engaged in Manufacturing and Trading an array of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Flood Light and much more. All our products are acknowledged for their features like low maintenance cost, energy saving, optimum brightness and optimum performance.
₹ 10.5 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 15W |
| Material | Aluminium |
| Bulb Type | LED |
| Base Type | B22 |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Size | 70mm |
| Wattage | 15 W |
| Housing Material | Aluminium |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 6.75 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| Size | 57mm |
| Housing Material | PBT TYPE |
| Shape | Round |
| Usage Application | INDORE/OUTDORE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 31.5 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 7W |
| Input Voltage | 7w |
| Power Factor | 0.9 Hpf |
| Power Source | AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 2.75 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Size | 65mm |
| Housing Material | PP |
| Shape | Flat Top |
| Usage Application | LED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1.2 mm |
| Power | 9 W |
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | industrial |
| Client Type | Automation |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 7.5 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| Power Factor | 0.9 Hpf |
| Power Source | AC |
| Input Voltage | 220v |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 33 / Piece Get Latest Price
| Usage | LED Lights |
| Material | pvc |
| Length | 1 Foot |
| Power Consumption | customized |
| Size/Dimension | 75mm |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Power Consumption (Watt) | 50 W |
| Power Consumption | 60 W |
| Warranty | No warranty |
| Usage/Application | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 750 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | plastic container |
| Application Industry | Electronic and led bulb |
| Color | white |
| Appearance | Liquid |
| Is It Eco Friendly | Yes |
Minimum order quantity: 10 Kg
This Heatsink paste is used to sink heat from mc pcb to aluminum heatsink of led bulb . By this led of bulb doesnt heat. It is used to sick heat in electronic devices
₹ 17 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Complete Kit |
| Wattage | 9W |
| Input Voltage | 220–240 V |
| Material | Aluminium |
| Bulb Type | LED |
| Base Type | B22 |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Material Type | Bulb Housing |
Minimum order quantity: 1000 Piece
9w gamma dob raw materials (55mm housing+39mm dob+mov+fuse+B22).AP source led light manufacturer present conshield light in DOB . Low price with hight lwd ceiling light useful for home shop and office area.
₹ 91.9 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 18W |
| Power Factor | 0.9 Hpf |
| Power Source | AC |
| Current | 0.9PF |
| Voltage | 50-380V |
Minimum order quantity: 5000 Piece
We offer standard and customized products as per the specifics need of the customers. After getting more experience in the field of LED lights, we offer 12W RAW MATERAILS with finest quality. We have the talented professional team to work over day to day requirement of technology. AP Source offer different range of Tube lights with good quality material as per the comparison to local markets.
Our main concern the quality of the product and visibility. All our products are tested in the laboratory then become to the market or customers. Therefore we delivered world class range of products to our clients.
Features:
Eco Friendly
Low Power Consumption
No UV & IR Radiation
Long Life
Less Heat
No Bugs
Instant On & Off
₹ 21.40 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| Material | Aluminium |
| Bulb Type | LED |
| Base Type | B22 |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
Minimum order quantity: 1000 Piece
9W Gamma DOB Raw Materials.
We, A P Source, are the well known Manufacturer and Trader of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Bulb Raw Material and much more. These lighting collections are manufactured with the assistance of the best machines by our engineers. These products are tested along side with many quality norms to keep it as per required level.
₹ 31.5 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| Power Factor | 0.9 Hpf |
| Power Source | AC |
| Current | 0.9PF |
| Voltage | 50-380V,Autocut |
Minimum order quantity: 5000 Piece
We offer standard and customized products as per the specifics need of the customers. After getting more experience in the field of LED lights, we offer 9W HPF DRIVER MATERIALS with finest quality. We have the talented professional team to work over day to day requirement of technology. AP Source offer different range of Tube lights with good quality material as per the comparison to local markets.
Our main concern the quality of the product and visibility. All our products are tested in the laboratory then become to the market or customers. Therefore we delivered world class range of products to our clients.
Features:
Eco Friendly
Low Power Consumption
No UV & IR Radiation
Long Life
Less Heat
No Bugs
Instant On & Off
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | Thermal Grizzly |
| Packaging Type | HDPE Barrel |
| Application Industry | LED |
| Surface Of Application | Metal |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Piece
HEATSING COMPOUND We are counted among the illustrious firms engaged in Manufacturing and Trading an array of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Flood Light and much more. All our products are acknowledged for their features like low maintenance cost, energy saving, optimum brightness and optimum performance.
₹ 42.8 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Complete Kit |
| Wattage | 15W |
| Input Voltage | 220–240 V |
| Base Type | B22 |
| Color Temperature | 6500 K |
| Body Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 31.55 / Piece Get Latest Price
| LED Bulb Power | 5-9 watt |
| LED Bulb Quality | PBT and aluminum |
| LED Life | long life |
| Brand | ap source |
| Driver Wattage | 5-9 watt |
| Size | 57 mm |
| Color | as required |
| Material Used | PBT and alumium |
| Number Of Led | 5-9 |
| Power Source | ac 220 volt 50 hz input |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 300 ml |
| Brand | Loctite |
| Model Number | 59w |
| Surface Of Application | Metal |
| Grade Standard | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
Loctite adhesive used to seal and paste the led pcb to heatsink of a led bulb . that is very effective and easy to use . That is very usefull to making bulb.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | loctite dispencer |
| Power Consumption | manual |
| Warranty | No Warranty |
| Usage/Application | for adhesive dispencer |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
This loctite dispencer used to dispence the loctite adhesive to paste the pcb on heatsink AP source led light manufacturer present conshield light in DOB . Low price with hight lwd ceiling light useful for home shop and office area
₹ 33.65 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Base Type | B22 |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Rohit Chaturvedi (Director)
A P Source
Plot No- 38-2-32, C/o- Smt. Ranju Gupta, Site -4, Sahibabad Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India