Leading Manufacturer of 120mm (40-50w) housing, 100watt flood light, 50w led flood light, 100w led street light, led street light 24-100 watt and 100 watt led street light from Ghaziabad.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Housing Material | aluminium insert |
| Shape | Dome Shaped |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Warehouse |
| Usage Application | indore and outdore |
| Wattage | 50W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 790 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | High Intensity Discharge |
Minimum order quantity: 10 Piece
Flood LightsAP Source LED Lights involved in manufacturing and supply of LED Street Light. We offered to clients in various sizes and specifications. Our street lights are available at most reasonable prices. Our Street Lights are extensively used as Lighting source of modern Solar Street light, as led lights will provide much higher Lumens with Lower energy consumption.
We provided highly quality of LED as per market quality ranges. Our Street lights are used in streets and residential colonies for providing power and lighting. We provide high functionality, compact size and modern designs, these are manufactured making use of high quality and sophisticated technology at our vendors premises.
Features:
Omni-directional illumination
High-quality brightness
Enclosed with heat resistant and toughened glass front visor
Energy efficient street lighting
LEDS operated with in manufacturers rated current ensuring longer life
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
We provided highly quality of LED as per market quality ranges. Our Street lights are used in streets and residential colonies for providing power and lighting. We provide high functionality, compact size and modern designs, these are manufactured making use of high quality and sophisticated technology at our vendors premises.
Features:
Omni-directional illumination
High-quality brightness
Enclosed with heat resistant and toughened glass front visor
Energy efficient street lighting
LEDS operated with in manufacturers rated current ensuring longer life
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISI |
| Sensor | No |
Minimum order quantity: 25 Piece
AP Source LED Lights involved in manufacturing and supply of LED Street Light. We offered to clients in various sizes and specifications. Our street lights are available at most reasonable prices. Our Street Lights are extensively used as Lighting source of modern Solar Street light, as led lights will provide much higher Lumens with Lower energy consumption.
We provided highly quality of LED as per market quality ranges. Our Street lights are used in streets and residential colonies for providing power and lighting. We provide high functionality, compact size and modern designs, these are manufactured making use of high quality and sophisticated technology at our vendors premises.
₹ 425 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Roads,Parking Area,Offices,etc |
| Input Voltage | AC85V ~ 265V |
| Lighting Type | LED |
| Brand | A P Source |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Warm White,Neutral White and Cool White |
| Frequency | 50 Hz ~ 60Hz |
| Wattage | 12-150 Watt |
| Working Lifetime Hour | >50000 Hrs |
| Surge Protection | 2 - 10 KV |
| Total Harmonic Distortion | <9% |
| CRI | >70 CRI |
| Led | Osram / Seoul / Cree |
| Led Viewing Angle | 120 Degree |
| Power Factor | >0.9 |
| Power Efficiency | >87% |
| Led Luminous Efficiency | 130 LM/W |
| Lamp Efficiency | >80% |
| IP Grade | IP65/IP66 |
Minimum order quantity: 100 Piece
AP Source LED Lights involved in manufacturing and supply of LED Street Light. We offered to clients in various sizes and specifications. Our street lights are available at most reasonable prices. Our Street Lights are extensively used as Lighting source of modern Solar Street light, as led lights will provide much higher Lumens with Lower energy consumption.
We provided highly quality of LED as per market quality ranges. Our Street lights are used in streets and residential colonies for providing power and lighting. We provide high functionality, compact size and modern designs, these are manufactured making use of high quality and sophisticated technology at our vendors premises.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Sensor | No |
Minimum order quantity: 25 Piece
AP Source LED Lights involved in manufacturing and supply of LED Street Light. We offered to clients in various sizes and specifications. Our street lights are available at most reasonable prices. Our Street Lights are extensively used as Lighting source of modern Solar Street light, as led lights will provide much higher Lumens with Lower energy consumption.
We provided highly quality of LED as per market quality ranges. Our Street lights are used in streets and residential colonies for providing power and lighting. We provide high functionality, compact size and modern designs, these are manufactured making use of high quality and sophisticated technology at our vendors premises.
Features:
Omni-directional illumination
High-quality brightness
Enclosed with heat resistant and toughened glass front visor
Energy efficient street lighting
LEDS operated with in manufacturers rated current ensuring longer life
₹ 475 / Piece Get Latest Price
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Body Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Certification | ISI |
| Sensor | No |
| Brand | A P Source |
| Input Voltage(V) | 100-240 V |
| Usage/Application | Street,Park,etc |
| Lighting Color | cool white , warm white |
| Luminous Flux (lumen) | 100/WATT |
| Power | 12-36 Watt |
Minimum order quantity: 100 Piece
An aesthetically appealing, 12-36 Watt LED Street Light comprising of optimally designed die cast housing with heat resistant toughened glass with all necessary accessories.
Features:
Environmental friendly long life
Versatile pressure die-cast material
Water and dust proof
New generation energy saving
Rohit Chaturvedi (Director)
A P Source
Plot No- 38-2-32, C/o- Smt. Ranju Gupta, Site -4, Sahibabad Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India