Our range of products include 5 watt led bulb and 7watt led bulb.
₹ 26.5 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | 5 watt hi pf ac led bulb |
| Wattage | 5 Watt |
| Base Type | B22 |
| Body Material | Aluminum |
| Shape | Round |
| Voltage | 90-240 V |
| Usage/Application | Home, Office, etc |
| Brand | A P Source |
| Type | Edison 1 Watt |
| Lighting Color | Cool daylight, Cool White |
| Beam Angle | 180 Degree |
| Color Temperature | 3500-6500 K |
| CRI | >80 CRI |
| Warranty Duration | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 5 Watt |
| Luminous Flux | 500 |
| Driver | Hi PF,0.9pF |
Minimum order quantity: 5000 Piece
5 Watt LED Bulb imparts a sense of luxury, with its classic design and quality light. Besides being energy efficient, this bulb is bright and perfect for all kinds of use.
₹ 26.5 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 7 W |
| Base Type | B22 |
| Body Material | Aluminum |
| Shape | Round |
| Type | Aluminum LED Bulb |
| Voltage | 90-220 Volt |
| Usage/Application | Home, Office, etc |
| Brand | AP SOURCE |
| Lighting Color | Cool daylight, Cool White |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty Duration | 1 Year |
| Power | 7 Watt |
| Luminous Flux | 700 lm |
Minimum order quantity: 5000 Piece
Brighten your room with this energy efficient 7 Watt LED Bulb. It provides a warm and comfortable light, perfect for your living room, bedroom, kitchen or any place in your home.
Rohit Chaturvedi (Director)
A P Source
Plot No- 38-2-32, C/o- Smt. Ranju Gupta, Site -4, Sahibabad Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India