We are a leading Manufacturer of 15w round panel raw materials, 15w square panel housing (6"), panel housing round 6-8w(4"), 6" plastic panel housing, 6-8w panel housing square(4") and panel light raw material from Ghaziabad, India.
₹ 102.5 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 15W |
| Material | PVC |
| Bulb Type | LED |
| Base Type | B15 |
| Light Color | Warm White |
Minimum order quantity: 5000 Piece
12-15w panel We are counted among the illustrious firms engaged in Manufacturing and Trading an array of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Flood Light and much more. All our products are acknowledged for their features like low maintenance cost, energy saving, optimum brightness and optimum performance.
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Type | slim |
| Body Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP66 |
| Install Style | FALL CEILLING |
| Certification | ISI |
| Housing Available For | LED |
| Brand | AP |
| Length | 6" |
| Model Name/Number | AP |
| Wattage | 12-15 |
| Size | 6" |
| Dimensions | 6" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Piece
AP source led light manufacturer present conshield light in DOB . Low price with hight lwd ceiling light useful for home shop and office area.
12-15W PANEL HOUSING SQUARE (6")
₹ 14.5 / Piece Get Latest Price
| Type | Surface |
| Body Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP66 |
| Install Style | CEILLING |
| Length | 4" |
| Wattage | 6-8 |
| Model Name/Number | AP |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 27 / Piece Get Latest Price
| Type | slim |
| Power | 15 W |
| Material | Polycarbonate |
| Body Material | Polycarbonate |
| Shape | Round |
| Length | 6" |
| Model Name/Number | AP |
| Wattage | 12-15 |
| IP Rating | IP66 |
| Size | 6" |
Minimum order quantity: 2000 Piece
12-15W PANEL HOUSING ROUND (6")We are counted among the illustrious firms engaged in Manufacturing and Trading an array of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Flood Light and much more. All our products are acknowledged for their features like low maintenance cost, energy saving, optimum brightness and optimum performance.
₹ 17 / Piece Get Latest Price
| Type | slim |
| Body Material | Polycarbonate |
| Install Style | CEILLING |
| Length | 4" |
| Model Name/Number | AP |
| Wattage | 6-8 |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 57 / Piece Get Latest Price
| Wattage Range | 6 - 9 W |
| Wattage | 9W |
| Color Temperature | 6500K |
| Light Color | Natural White |
| Body Material | Polycarbonate |
| Waterproof Rating | IP66 |
| Color Temp | 6500 K |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 17 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Polycarbonate |
| Install Style | Recess Mounted |
| IP Rating | IP66 |
| Certification | ISI |
| Housing Available For | AP Source |
| Model Name/Number | 123 |
| Size | 6" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 57 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Material | Polycarbonate |
| Bulb Type | LED |
| Color Temperature | 6500K |
Minimum order quantity: 5000 Piece
We offer standard and customized products as per the specifics need of the customers. After getting more experience in the field of LED lights, we offer 6-8W PANEL RAW MATERIALS with finest quality. We have the talented professional team to work over day to day requirement of technology. AP Source offer different range of Tube lights with good quality material as per the comparison to local markets.
Our main concern the quality of the product and visibility. All our products are tested in the laboratory then become to the market or customers. Therefore we delivered world class range of products to our clients.
Features:
Eco Friendly
Low Power Consumption
No UV & IR Radiation
Long Life
Less Heat
No Bugs
Instant On & Off
₹ 53 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 10 W |
| Shape | Round |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14.5 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Polycarbonate |
| Install Style | Surface Mounted |
| IP Rating | IP66 |
| Certification | ISI |
| Model Name/Number | 1234 |
| Size | 5" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 17 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 6W |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 14.5 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
Get Latest Price
| Usage/Application | industrial |
| Material | Paper |
| Service Mode | offline |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 105.5 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 15W |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | PVC |
| Bulb Type | LED |
| Light Color | Cool Daylight |
Minimum order quantity: 5000 Piece
We are counted among the illustrious firms engaged in Manufacturing and Trading an array of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Flood Light and much more. All our products are acknowledged for their features like low maintenance cost, energy saving, optimum brightness and optimum performance.
₹ 25.5 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Power Factor | 0.9 Hpf |
| Power Source | AC |
| Input Voltage | 220v |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Piece
Hpf driver 4kva surge pass We are counted among the illustrious firms engaged in Manufacturing and Trading an array of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Flood Light and much more. All our products are acknowledged for their features like low maintenance cost, energy saving, optimum brightness and optimum performance.
₹ 57 / Piece Get Latest Price
| Power | 6 W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | Polycarbonate |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Type | Led Accessories |
| Body Material | Polycarbonate |
| Length | 1 Foot |
| Wattage | 18-22 |
| Size | 8" |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 102.5 / Piece Get Latest Price
| Material Type | Driver |
| Usage/Application | Panel Light |
| Application | Panel Light |
| Wattage Range | 10 - 15 W |
| Type | Driver Based |
| Body Material | Polycarbonate |
| Input Voltage | 240 V |
| LED Type | PCB |
| Dimension | 6 INCH |
| Waterproof Rating | IP66 |
| Color Temp | 6500 K |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 57 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Bulb Type | LED |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
Minimum order quantity: 5000 Piece
We are counted among the illustrious firms engaged in Manufacturing and Trading an array of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Flood Light and much more. All our products are acknowledged for their features like low maintenance cost, energy saving, optimum brightness and optimum performance.
Rohit Chaturvedi (Director)
A P Source
Plot No- 38-2-32, C/o- Smt. Ranju Gupta, Site -4, Sahibabad Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India