Manufacturer of a wide range of products which include dc bulb 7 watt, 5w dc solar led bulb and 5 watt 12 volt dc bulb.
₹ 42 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Wattage | 7 |
| Base Type | B22 AND WIRE |
| Usage/Application | Home |
| Model Name/Number | 7 WATT 12 VOLT DC LED BULB PP HOUSING |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
Minimum order quantity: 500 Piece
7 watt dc bulb works on 12 volt battery , metel pcb with aluminium housing . For brighter light we used hi lumen led . One year waranty
₹ 37 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 6W |
| Voltage | 12V |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Body Material | Aluminum |
| Warranty | 1 Year |
| Power Factor | 0.95 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Usage/Applications | Indoor & Outdoor Lighting |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
We, A P Source, are the well known Manufacturer and Trader of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Bulb Raw Material, Solar LED Bulb and much more. These lighting collections are manufactured with the assistance of the best machines by our engineers. These products are tested along side with many quality norms to keep it as per required level.
These are easy to install, high in functionality, long lasting, stylish and have a modern design to look at. Our offered lighting collections are highly appreciated by our customers for their quality, durability, water proof body and stylish design. Get best price of 9W DC Solar LED Bulb.
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Brand | AP SOURCE |
| Model Name/Number | 12 VOLT 5 WATT |
| Usage/Application | HOME AND OFFICE |
| Wattage | 5 |
| Base Type | B22 AND WIRE TYPE |
| Type | Aluminum LED Bulb |
Minimum order quantity: 500 Piece
Rohit Chaturvedi (Director)
A P Source
Plot No- 38-2-32, C/o- Smt. Ranju Gupta, Site -4, Sahibabad Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India