Manufacturer of a wide range of products which include 100w led flood light, led dob 12w, 5w, 1 feet dc tube light, led bulb packing box, 15w led bulb raw materials hpf diver and 30w led dome bulb raw materials.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| IP Rating | IP66 |
Minimum order quantity: 10 Piece
We provided highly quality of LED as per market quality ranges. Our Street lights are used in streets and residential colonies for providing power and lighting. We provide high functionality, compact size and modern designs, these are manufactured making use of high quality and sophisticated technology at our vendors premises.
Features:
Omni-directional illumination
High-quality brightness
Enclosed with heat resistant and toughened glass front visor
Energy efficient street lighting
LEDS operated with in manufacturers rated current ensuring longer life
₹ 6 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Shape | Round |
| Light Color | Warm White |
| Usage Application | led bulb |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 51 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 12V |
| Length | 1 Feet |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | Polycarbonate |
Minimum order quantity: 500 Piece
5w dc tube light (1feet) We are counted among the illustrious firms engaged in Manufacturing and Trading an array of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Flood Light and much more. All our products are acknowledged for their features like low maintenance cost, energy saving, optimum brightness and optimum performance.
₹ 0.8 / Piece Get Latest Price
| Material Used | Recycled Paperboard |
| Folding Carton Style | Straight Tuck End Box |
| Shape | Rectangle |
| Surface Coating | Matte Finish |
| Material Grade(GSM) | 200-270 GSM |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 2 Kg |
| Type of Printing | Hybrid Effect |
| Application | LED Bulb Packaging |
| Color | White |
| Special Finish | Additional Cut Out |
| Property | Disposable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 58.15 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 15W |
| Material | Aluminium |
| Bulb Type | LED |
| Base Type | B22 |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 95.15 / Piece Get Latest Price
| Part Type | DOB Module |
| Wattage | 30 W |
| Input Voltage | 220–240 V |
| Bulb Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Base Type | B22 |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| LED Type | DOB |
| PCB Shape | Round |
Minimum order quantity: 200 Piece
We are counted among the illustrious firms engaged in Manufacturing and Trading an array of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Flood Light and much more. All our products are acknowledged for their features like low maintenance cost, energy saving, optimum brightness and optimum performance.
Rohit Chaturvedi (Director)
A P Source
Plot No- 38-2-32, C/o- Smt. Ranju Gupta, Site -4, Sahibabad Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India