Leading Manufacturer of 9 watt ac led bulb, 12 watt led bulb, 3 in 1 colour dob, 18w (20led) mcpcb and 65mm aluminium housing from Ghaziabad.
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9 W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Lighting Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| BEE Star Rating | 5 Star |
| Body Material | Aluminum |
| Shape | Round |
| Product Type | AC |
| Base Type | B22 |
| Lighting Type | LED |
| Led Lumens | 130-140 Lumens |
| Voltage(V) | 50-380V |
| Brightness | 100 Lumnes per watt |
| Brand | AP Source |
Minimum order quantity: 5000 Piece
We Have High Lumens & Best Quality DC LED Bulbs run on 12 Volt Battery with 1 year Warranty.
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Base Type | B22 |
| Body Material | Aluminum |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Indoor/Outdoor |
| Brand | A P Source |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Warranty Duration | One Month |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 12 Watt |
| Luminous Flux | 1200 lm |
Minimum order quantity: 500 Piece
We are counted among the illustrious firms engaged in Manufacturing and Trading an array of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Flood Light and much more. All our products are acknowledged for their features like low maintenance cost, energy saving, optimum brightness and optimum performance.
₹ 9.0 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| Shape | Round |
| Light Color | Warm White |
| Usage Application | led bulb |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10000 Piece
Tri colour dob plateWe are counted among the illustrious firms engaged in Manufacturing and Trading an array of LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Street Lights, LED Panel Light, LED Flood Light and much more. All our products are acknowledged for their features like low maintenance cost, energy saving, optimum brightness and optimum performance.
₹ 16.5 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1.6 mm |
| Power | 18 W |
| Material | Aluminum |
| Product Type | MCPCB |
| Usage/Application | LED |
| Number of LED in PCB | 20 |
| Client Type | Manufacturer |
| Copper Thickness | 1.6 mm |
| Brand | AP |
| Current Type | AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 20.5 / Piece Get Latest Price
| Usage | LED Lights |
| Material | pvc |
| Length | 1 Foot |
| Size/Dimension | 65mm |
| Color | white |
Minimum order quantity: 2000 Piece
Rohit Chaturvedi (Director)
A P Source
Plot No- 38-2-32, C/o- Smt. Ranju Gupta, Site -4, Sahibabad Industrial Area
Ghaziabad - 201010, Uttar Pradesh, India